Ramygalos AJC
Ramygalos AJC
Ramygalos AJC Ramygalos AJC

Turite klausimų, teiraukitės Tel. : (8-45) 592382

Šventės

RAMYGALOS AJC ŠVENTĖS IR KASDIENYBĖ

Ramygalos jaunimo centre sausio 26-ąją įvyko pirmasis Jaunimo talentų ringas. Visas šis renginys buvo sugalvotas ir realizuotas vienos jaunimo darbuotojos Ernestos Liužinienės. Buvo smagu žiūrėti į jaunus žmones, kurie lipo į sceną, nugalėję savo baimes, nes didžioji dalis jaunuolių buvo neturintys sceninės patirties. Lietuviai ir romai. Dalyviai buvo iš Kėdainių, Panevėžio, Raguvos ir Ramygalos ir kovėsi ne prieš ką nors, bet už. Tai yra už žiūrovų simpatijas. Visi gavo nominacijas, o renginio vedėjos Urtė ir Kornelija dėkojo už suteiktą galimybę, palaikymą ir šilumą. Jaunimo darbuotoja Ernesta sakė netikėjusi, kad reikės net metų, kol galės suorganizuoti šitą renginį. Iš tiesų metai yra nedaug, o labai mažai, kad užsitarnautum pasitikėjimą, rastum bendrą kalbą, galėtum paskui save vesti žmones. Dėkodama už puikų renginį, drąsą, energiją ir idėjas, noriu jums pasiūlyti paskaityti Ernestos kalbos, sakytos laikant vieną iš socialinio darbo egzaminų ištrauką.                 

Ramygalos kultūros centro direktorė Loreta Kubiliūnienė

 

Sveiki, esu Ernesta ir jau metus dirbu Ramygalos atvirame jaunimo centre.  Atviras jaunimo centras – tai saugi erdvė, skirta susirinkti jauniems žmonėms, dalintis idėjomis, tobulėti, bendrauti ir bendradarbiauti. Tai erdvė būti savimi.

Mūsų atviras jaunimo centras yra erdvė, įsikūrusi kultūros centro pastate. Noriu patiksinti, kad kultūros centre renkasi ir įvairias neformaliojo švietimo veiklas vykdo įvairaus amžiaus žmonės,  o jaunimo centre lankosi 14 - 29 m. jaunuoliai. Žvelgiant iš ekonominės pusės, bendras dviejų organizacijų pastatas yra praktiškas sprendimas, nes savivaldybei pakanka išlaikyti vieną pastatą, taip pat nėra papildomų išlaidų administracijai. Privalumas dar ir tai, kai kultūros centras vykdo neformalias veiklas, paaugliai ateina į būrelius, o jei lieka laisvo laiko, gali eiti į jaunimo centro dalį, praleisti saugiai laiką prie kompiuterio ar kompiuterinio žaidimo x-box ir laukti autobuso ar tėvų. Jei salėje nevyksta kultūros centro edukacijos ar repeticijos galima žaisti stalo tenisą, pulą ar šiaip kvailioti.

Žvelgiant iš jaunimo pusės, lankantieji  tik jaunimo centrą susiduria su bendrų patalpų naudojimosi bėda, nes kartais jų paprašoma pritildyti muziką, ar užleisti patalpą repeticijai. Jaunimas nori laisvės, likti be suaugusiųjų, bet čia jiems kartais ribojama erdvė, nes yra daug meno vadovų, kolektyvų, kurie veda savo veiklas kultūros centro dalyje ir tuo pačiu kontroliuoja jaunimą.

Kartais sunku viską, sukontroliuoti, nes į bendrą pastatą gali ateiti visi, nepaisant lyties, amžiaus ar tautybės. O mums tenka suderinti jų veiklas. Jaunimo centre – jie gali naudotis virtuve, sporto inventoriumi, dušu, kompiuteriais, žaisti biliardą, stalo tenisą ar stalo žaidimus. Patalpose šilta, švaru, jauku, vykdomos įvairios veiklos, atvyksta neformaliojo švietimo mokytojai (muzikos, šokių, teatro ir menų).

Visgi drąsiai teigčiau, kad jaunimas yra saugioje erdvėje ir į bet kurį suaugusį gali kreiptis atsitikus nelaimei. Svarbu ir tai, kad skirtingą jaunimą mes integruojame, vienijame, nes toks ir yra mūsų tikslas. Kuomet romų tautybės jaunimas – mūsų pagrindinė tautinė mažuma – pastebi kitų kūrybines veiklas, jie patys nori į jas įsitraukti, nors prieš tai pasiūlius būna kategoriškai atsisakę. Bendraamžių pavyzdys – geriausia motyvacija veikti. Jaunimo centro lankytojai priimami nuo 14.00 val. siekiant išvengti pamokų praleidimo. Atostogų metu jaunuoliai įleidžiami nuo 10.00 val.

Mano iniciatyva buvo atlikta apklausa, kurią sudarė 9 klausimai. Atsitiktinai apklausiau 50 mokinių nuo 14 iki 18 m. amžiaus. Anketos tikslas buvo išsiaiškinti Ramygalos miesto jaunimo užimtumo situaciją, kad galėčiau užpildyti jaunimo centro tuščias spragas ir sukurti naujų veiklų, kurios sudomintų ir pritrauktų jaunimą. Gauti rezultatai nustebino ne tik mane, bet ir kitus.

Pasiteiravus apie jaunimo laisvalaikio leidimą, paaiškėjo, kad 20 mokinių lanko būrelius. 17 mokinių aktyviai sportuoja, o 13 leidžia laisvalaikį su draugais ar prie kompiuterio. Jaunimas įvardina tai kaip pliusus, nes dali jaunimo poreikių galime įgyvendinti ir mes, jaunimo centras.

Pasidomėjus, ko jaunimui Ramygaloje labiausiai trūksta, nustebino jaunimo atsakymai, nes nei vienas negalėjo aiškiai įvardinti minusų, rašė kad trūksta "kokių nors įdomių veiklų, užsiėmimų". Tačiau kitas klausimas, kuris buvo užduotas jaunimui su atsakymo variantais "kokios veiklos būtų įdomios" jaunimas pageidavo kino vakarų, stalo žaidimų, sporto veiklų su treneriais, turistinių žygių. Rodydami filmus pažeistume autorines teises, tai vėl atskiras mokestis biudžetui. Sporto salė, jei ją galima taip pavadinti labai maža, kartais tenka ir palaukti kol galėsi prieiti prie treniruoklio. O ir sporto specialisto, trenerio mes neturime. Per projektinę veiklą užsiėmimai šiek tiek užpildo šias spragas, bet jų neišsprendžia. Tikimės, kad gimnazijoje norintys sportuoti gali save realizuoti. Mielai eitume į turistinius žygius, bet ar daug jūsų prisiimtų atsakomybę išeiti su nakvyne į miškus su kokiu 15 jaunuolių? Būtų puiku jei vienas iš jaunimo darbuotojų būtų vyras, atsakingas, turintis autoritetą. Tik nelabai socialinį darbą beveik už minimumą dirbančių įmanoma rasti. O kalbant apie stalo žaidimus, kad ir kaip juos saugotume, jaunimas juos greitai sulaužo, išmėto ar net pavagia. Finansavimas ribotas, todėl tenka džiaugtis tai, kas liko nuo "senojo jaunimo". Galime tik rašyti projektus ir tikėtis, kad mums pavyks išspęsti šitas problemas ir minusus. Į jaunimo centrą renkasi dviejų tipų jaunuoliai. Vieni motyvuoti, ateinantys į veiklas, žinantys ko nori. Jie atlieka tai dėl ko atėjo ir retai būna tik šiaip sau. Kita grupė, tų kurie neturi ką veikti, greičiausiai nelabai nori būti namuose, kieme šalta ir  jie ateina tiesiog būti. Dalis tų jaunuolių visiškai nevertina, to ką jiems suteikia jaunimo centras. Piktybiškai ką nors laužo, bando ribas keikdamiesi ar užgauliodami. Sulaukiame ir grasinimų. Vienintelė bausmė, tai kurį laiką neįleisti į jaunimo centrą. Bet jie vėl grįžta, o mes tikimės, kad vieną kartą jie supras kokias galimybes jiems suteikiame. Ramygalos jaunimo centre iš lietuvės, 9 metų mergaitės, buvo pavogtas mobilusis telefonas. Apvogta direktorė.   Įtariamieji romų tautybės asmenys. Ar galėtumėte tuo patikėti - jaunimo centre! Ar jis neturėtų būti saugi aplinka? Visas iškilusias bėdas sprendžiame čia ir dabar, stengdamiesi, kad visiems būtų saugu, tik  kartais nesijaučiame saugus ir mes, jaunimo darbuotojai. Jaunimo departamentas išsiuntinėjo nurodymus riboti kontrolę, kameras, kad jaunimas galėtų laisvai jaustis. Bet po tokių dienų kameras norisi įsirengti net ir tualetuose. Gerai, kad daugiau būna gerų dienų. O jei rūpi telefono likimas, tai jį grąžino J).

Atsakymai į klausimą "su kokiomis problemomis, tavo nuomone, dažniausiai susiduria bendraamžiai", nustebino ir privertė susimastyti, nes 28 jaunimo draugai patiria smurtą ar patyčias, 20 atsakymų buvo, kad tenka susidurti su alkoholio vartojimu ir tik 2 jaunuoliai pažymėjo, kad užimtumas mažas.

Apibendrindama apklausos duomenis, daryčiau išvadą, kad vaikai mokykloje, namuose ar gatvėje nesijaučia saugūs, o užimtumo problema nėra aktuali. Jaunimo centre bandome spręsti patyčių klausimus ir stengiamės ugdyti vaikų toleranciją tarp mažumų. Kiekvienas sau sąžiningai atsakykite, ką pagalvotumėte, jei pasakyčiau, jog romų tautybės paauglys nuskriaudė lietuvį? O jei laikraštyje perskaitytumėte, kad lietuviai tyčiojosi iš romo?  Ar jūsų mintys būtų kitokios?

Svarbu mūsų jaunimą įtikinti, kad jaunimo centre turi būti visi lygūs. Nes lietuvių jaunimas įvardija kaip minusą, kad čia ateina romai, o romų tautybės jaunimas įvardija tai kaip pliusą, kad yra kartu su lietuviais. Nenoras pažinti ugdo neapykantą. Klausimas ne tik mūsų jaunimui, bet visai Lietuvai, ką mes turėtume padaryti, kad mažumos galėtų integruotis? Kaip sužadinti abipusį norą bendradarbiauti? Čia mūsų didžiausias uždavinys, kaip AJC darbuotojų.

Ernesta Liužinienė, Ramygalos AJC jaunimo darbuotoja