Ramygalos AJC
Ramygalos AJC
Ramygalos AJC Ramygalos AJC

Turite klausimų, teiraukitės Tel. : (8-45) 592382

"Koja Kojon"

Ar prisimenate savo paauglystę? Ar visada turėjote, kas jus išklauso, supranta, būna kartu nesmerkdamas ir padėdamas išgyventi šį sunkų raidos etapą? Jautėtės saugūs?

Jeigu visą tai turėjote, pabandykite suprasti jaunuolį, kuris šių dalykų ieško ir bando surasti žmones, kurie jam padėtų.

Atvirieji jaunimo centrai ir erdvės yra skirti visiems jaunuoliams, o ypatingas dėmesys skiriamas problemų turintiems paaugliams. “Neturėti paauglystėje problemų yra problema“ - yra sakiusi garsi psichoanalitikė  Anna Freud. Šis teiginys darbą su jaunuoliais daro dar įdomesniu, pilnu iššūkių ir motyvacijos. Nes kiekvienas sėkmingas žingsnis duoda stimulą eiti toliau.

Ramygalos atviras jaunimo centras visada stengiasi savo lankytojams suteikti kuo įdomesnių akimirkų kartu. Džiaugiamės šiais metais galėję įgyvendinti  „Aktyvaus bendruomenės gyvenimo skatinimo“ ir „Sveikatos apsaugos“ programose finansuotus projektus. Šias programas finansuoja Panevėžio rajono savivaldybė.

Jų dėka šiais metais galėjome jaunuoliams pasiūlyti trijų dienų stovyklą „Tu Ne Vienas“. Joje dalyvavo jaunuoliai iš visų dvylikos Panevėžio rajono seniūnijų. Stovyklos pavadinimas leido suprasti, kad tai atspindi bendrystę, saugų buvimą, rūpestį ir žinoti, jog esi ne vienas ir labai reikalingas. Šios trys dienos kartu kėlė daug emocijų. Juk tai ne tik pasibuvimas gamtoje, bet mokymasis išbūti su kitais, klausytis paskaitų, ugdyti empatiją ir jausti savo komandą. Seniūnijų socialinių darbuotojų prašėme šią stovyklą pasiūlyti jaunuoliams, kuriems jų manymų būtų naudingiausia. Labai dėkojame Panevėžio rajono savivaldybės tarpinstitucinio bendradarbiavimo specialistei Donatai Jesiūnienei už pagalbą pasiekiant jaunuolius.

Tris dienas visi praleidome miško apsuptyje įsikūrusioje ,,Stumbravietėje‘‘. Visas tris dienas kartu su jaunimo darbuotojais stovyklos mikroklimatu rūpinosi supervizorius, patirtinio mokymo vadovas, edukologas Nerijus Januškevičius. Svečiuose turėjome psichologą Ramūną Jukną.  Jis vedė paskaitą apie savęs pažinimą ir kylančias neatpažintas emocijas paauglystės metu. Ramūnas po paskaitos asmeniškai konsultavo jaunuolius.

Nemažiau emocijų sukėlė labdaros ir paramos fondo „Dydis nesvarbu“ vadovė Giedrė Valavičiūtė. Ji kalbėjo apie patyčias, grožio ir kūno stereotipus, jų poveikį jaunam žmogui. Lektorė mokė jaunuolius pamilti save ir priimti save tokius, kokie jie yra, nepaisant primetamų standartų.

Paskaitose išgirstos žinios buvo patikrintos žygyje. Dalyvius suskirstėme į merginų ir vaikinų komandas. Jos gavo vienodas užduotis. Kiekviena teisingai atlikta užduotis pelnė komandai taškus. Pilni įspūdžių po visos dienos kelionės dalyviai sužinojo laimėję „Dažasvydį“ ir trečios dienos pabaigoje galėjo išlieti savo paskutines jėgas.

Palikdami stovyklą supratome, kad tokias veiklas yra būtina tęsti, nes pasitikėjimas vadovais ir užmegzta draugystė  sustiprina jausmą, kad esi ne vienas, o kai kam ir tampa vos ne pirma pozityvia patirtimi. Gera, kad jaunuoliai dabar drąsiau kreipiasi į jaunimo darbuotojas turėdami klausimų, neramumų, džiaugsmų ar tiesiog norėdami pabendrauti.

 

Antrasis atvirojo jaunimo centro projektas „Koja Kojon“ startavo Vėpriuose. Pats pavadinimas sako, kad tai bus apie bendrą sutartinę veiklą ir keliones. Jaunuoliai su vadovu Kastyčiu Kvietkausku mokėsi, kaip pasigaminti maistą gamtoje, žaidė komandinius žaidimus, lavino orientaciją nepažįstamoje aplinkoje ir susipažino su socialinėmis provokacijomis. Jaunuoliai ieškojo lobių tam tikroje teritorijoje, keliavo pėsčiomis, plaukė vandeniu su irklentėmis. Dalis užduočių buvo visuomeninėse erdvėse: turguje, parduotuvėje, bažnyčioje. Komandos rungtyniaudamos rinko taškus. Visi patyrė naujų įspūdžių, patirčių, sėkmių ir nesėkmių, apie kurias buvo kalbėta refleksijos metu. Džiaugėmės galėję jaunuoliams suteikti tokį neįprastą žygio formatą.

Šiais metais nebuvo lengva planuotis keliones. Planuotą žygį Alytaus krašte teko skubiai keisti. Paskutinėmis dienomis iki karantino paskelbimo spėjome išvykti į Nidą. Trys vadovai ir jaunuolių grupė Kuršių Nerijoje pirmiausiai apžiūrėjo mirusias kopas. Jų grožis sužavėjo visus. Nešini pilnas kuprines maisto, vandens ir reikalingiausių daiktų jaunuoliai patraukė jūros link palikdami marias. Jaunuoliai patys skaitė žemėlapius, vedė komandą ir planavo laiką. Didelės jūros bangos, vėjas ir saulė visus nuteikė puikiai.

Kopose gaminomės pietus. Tai nepakartojama! Nedažnai valgome karštą maistą klausydamiesi jūros ošimo , pučiant rudens vėjui ir staiga pradėjus lyti. Tiek žavesio suteikia Lietuvos gamta ir buvimas kartu.

Smagiausia buvo stebėti, kaip patys dalyviai susigalvoja užduotis, taisykles, trasas ir nebuvo nei vieno, kuris gailėjosi pasiryžęs tokiai nelengvai kelionei. Net ir tada, kai planuoti dvidešimt kilometrų virto į dvidešimt penkis.  Visą dieną praleidę lauke, pavargę, skaudančiomis kojomis sutemus įžengėme į nuostabią Nidą. Mariose atsispindėjusi pilnatis visus privertė sustoti ir pasigrožėti ja. Vadovai vis priminė, kad jaunuoliai pasimėgautų akimirka ir neskubėtų, juk tokie potyriai turi likti ilgai atmintyje.

Ar manote, kad po dvidešimt penkių kilometrų ėjimo mes skubėjom miegoti? Ne! Pailsėjome, pasistiprinome ir visi išėjome prie naktinės jūros. Šaltas jūros vanduo neatbaidė nors kiek įbristi ir pašėlti joje.

Kitą dieną aplankėme  gražiausias Nidos vietas , dar kartelį pasigrožėjome mariomis ir išvažiavome pietauti į Smiltynės kopas. Nuostabus saulėtas ir šiltas oras nenorėjo mūsų paleisti namo. Dalinomės emocijomis,  džiaugėmės įveikę nelengvą trasą ir svajojome ateityje kartu leistis į naujus žygius. Ir dar turėjome nuostabų vairuotoją! Jis su žmona netikėtai tapo dar vienais mokytojais, kokiais žmonėmis turime stengtis tapti. Dėkojame visiems prisidėjusiems prie šių projektų įgyvendinimo, jūsų dėka mes tapome geresni.

Šiuo straipsniu norėjome pasidžiaugti, jog būdami kartu esame stiprūs, reikalingi vieni kitiems, pilni sumanymų ateičiai. Tai įkvepia!

 

Ramygalos AJC jaunimo darbuotoja Gabrielė Račinskeinė